Rok 2014

3 lutego, z rąk Prezesa Klubu Fotograficznego START Irena i Krzysztof Greniowie odebrali Złote Odznaki Fotografii Krajoznawczej. Wystawa fotograficzna „Zwiedzaj z przewodnikiem”, której wernisaż odbył się w grudniu poprzedniego roku została w dniu 12 lutego przeniesiona do siedziby Miejskiego Centrum Kultury „Integrator” w Skoczowie.
W dniu 15 lutego w Brennej Leśnicy członkowie naszego Koła spotkali się na kuligu, którego metą było gospodarstwo agroturystyczne „U Gazdy”.
25 lutego zmarł członek Zarządu naszego Koła PTTK kolega Leszek Lasota.  
W marcu kolega Krzysztof Greń został wybrany na Przewodniczącego Komisji Odznaczeń i Wyróżnień przy Oddziale PTTK „Beskid Śląski” w Cieszynie
W dniu 1 maja kilkunastoosobowa grupa skoczowskich turystów uczestniczyła XVII Rajdzie z metą na Kamiennym w Wiśle. Podczas tego spotkania koleżanka Małgorzata Odlewany odebrała z rąk Prezesa cieszyńskiego Oddziału Jacka Tyczkowskiego Odznakę „25 lat w PTTK”.
10 maja odbył się Rajd „Powitanie wiosny” zorganizowany przez cieszyński Oddział PTTK a w którym pomagali przy organizacji: Piotr Stebel – Komandor Rajdu, Irena Greń – obsługa mety Rajdu oraz Krzysztof Greń – fotorelacja oraz pomoc w punkcie weryfikacji GOT.
24 maja w Ośrodku Wypoczynkowym „Hucuł” w Brennej Jatnym zorganizowaliśmy tegoroczne smażenie jajecznicy, w którym uczestniczyło kilkanaście osób.
31 maja został zorganizowany XXXVI Rajd Górski Szkół Gminy Skoczów z metą na Wielkiej Czantorii, w którym uczestniczyło 139 turystów.
W dniach 6 do 8 czerwiec w Ustroniu odbyło się Ogólnopolskie Forum Fotografii Krajoznawczej. W nasze tereny przyjechało kilkudziesięciu fotografów, instruktorów z różnych stron naszego kraju. Zwiedzili Ustroń, Cieszyn, Czeski Cieszyn, Skoczów. Na tym spotkaniu Irena i Krzysztof Greniowie zdali egzamin na „Instruktora Fotografii PTTK”. Organizatorem Forum był Klub Fotograficzny START, w którego skład wchodzą członkowie naszego Koła PTTK.
17 czerwca kolega Andrzej Warpechowski zdał egzamin na „Instruktora Turystyki Kolarskiej”.
21 czerwca Koło nr 19 z Goleszowa „Ślimoki” obchodziło Jubileusz 10-lecia istnienia, w którym uczestniczyli przedstawiciele naszego Koła.
5 lipca kilku osobowa grupa wyjechała w Sudety. Celem wyjazdu były kolejne szczyty do Korony Gór Polski, punkty na Duże GOT oraz kolejne punkty do odznaki „Turysta Przyrodnik”.  
12 sierpnia uroczyście powitaliśmy w świetlicy naszego Koła Darka Wawrowicza, zdobywcę Diamentowej Odznaki Głównego Szlaku Beskidzkiego. Jest to już 3 członek naszego Koła, który dokonał tej niełatwej sztuki i przeszedł GSB w czasie krótszym niż 21 dni.
W 2014 roku odbyły się 3 wycieczki krajoznawcze autokarowe a mianowicie
•    26 kwietnia do Zakopanego
•    1 czerwca w Pieniny
•    24 sierpnia do Tarnowskich Gór i Rud Raciborskich
W wycieczkach tych łącznie uczestniczyło 98 osób. Wycieczki zorganizowała koleżanka Joanna Ochantel.
14 września na polanie szczytowej Starego Gronia spotkaliśmy się już 63 raz na imprezie „Pieczenia Barana na rożnie”. Przy pięknej, słonecznej pogodzie w tej plenerowej imprezie uczestniczyło około 250 turystów. Tradycyjnie odbył się konkurs gry na trombicie oraz konkurs strzelecki. Prezes Koła ufundował nagrodę specjalną dla najstarszego uczestnika imprezy „drzeworyt przedstawiający głowę barana”, którą otrzymał kolega Kazimierz Pietor. Kolega Kazik urodził się w 1929 roku.
27 września cieszyński Oddział PTTK zorganizował Rajd „Pożegnanie jesieni” z metą na Stożku, w którym pomagali: Piotr Stebel, Irena Greń oraz Krzysztof Greń.
15 listopada członkowie naszego Koła: Michał Bączek, Zbigniew Duda, Leszek Greń oraz Krzysztof Greń udali się do Schronu Turystycznego na Kamienny w Wiśle. Owocem ich pracy są 3 nowe „ławy”, zamontowane na polanie otaczającej schron. Prace te zostały wykonane w czynie społecznym i pod „czujnym okiem” wiceprezesa cieszyńskiego Oddziału kolegi Janka Polloka oraz członka Zarządu tegoż Oddziału kolegi Janka Koniecznego. Mamy nadzieję, że posłużą one przez następne kilkanaście lat turystycznej braci.
Na wniosek Prezesa Koła, popartego przez Zarząd Oddziału PTTK „Beskid Śląski” w Cieszynie Kapituła Odznaczeń i Wyróżnień Rady Prezesów Oddziałów PTTK Województwa Śląskiego w dniu 22 listopada przyznała następujące wyróżnienie: „Wpis Do Księgi Zasłużonych Działaczy PTTK Województwa Śląskiego”,  dwóm członkom naszego Koła, koledze Kazimierzowi Pietorowi oraz Tadeuszowi Tobiasiewiczowi. Pragnę nadmienić, że kolega Kazik Pietor obchodził w tym dniu swoje 85 urodziny, życzenia urodzinowe złożyli mu obecni na tym spotkaniu  koleżanki i koledzy a wśród nich Roman Bargieł Prezes Zarządu Głównego PTTK.
W mijającym roku wspólnie z Miejskim Centrum Kultury zorganizowaliśmy 9 prelekcji połączonych z wyświetlaniem przeźroczy. Prelegentami byli: Zbigniew Pawlik, Ryszard Krawiec, Jacek Kisiała, Aleksandra i Edyta Cieślar, Mieczysław Bieniek, Szymon Szendzielarz i Ayberk Celik (z Turcji), Leszek Szczasny, Marek Szafraniec oraz Anna Krajewska i Ryszard Krawiec. Spotkania te odbyły się w Teatrze Elektrycznym w Skoczowie, w sumie uczestniczyło w nich 799 osób.
Rok 2014 to dwunasty rok wędrówek górskich w ramach akcji „Zdobywaj góry, zdobywaj GOT”. W tym roku odbyło się 17 wycieczek. W sumie uczestniczyło w wycieczkach 380 osób.
Najważniejsze zdobyte szczyty:
- Rysy (2499 m) w Tatrach Wysokich  
- Czerwona Ławka (2352 m) w Tatrach Wysokich
- Wielki Krywań (1709 m) w Małej Fatrze
- Śnieżka (1602 m) w Sudetach
Zwiedziliśmy wiele ciekawych miejsc m.in.: Ojcowski Park Narodowy z zamkiem w Pieskowej Skale i Muzeum Przyrodniczym, Słowackie Betlejem w Rajeckiej Leśnej, Jaskinię Bielańską w Tatrach Bielskich, Wadowice.
W Rajdzie „Ku Źródłom Wisły” nasza drużyna zdobyła 2 miejsce i okolicznościowy puchar.
Uczestnicy wycieczek zdobyli 21 Górskich Odznak Turystycznych  w tym 4 Małe Złote – Halina Kocurek, Alicja Kiełczewska, Małgorzata Gierczak i Zbigniew Duda oraz 11 osób uzyskało kolejne normy „GOT za wytrwałość”. Na mecie ostatniej tegorocznej wycieczki w DW Halniak w Istebnej (w dniu 7 grudnia) odbył się konkurs wiedzy turystycznej, którego wyniki przedstawiają się następująco:
1.    miejsce Joanna Ochantel
2.    miejsce Ewa Druch
3.    miejsce Alicja Kiełczewska.
W tym miejscu składam koledze Piotrowi Steblowi serdeczne podziękowania za opracowywanie i prowadzenie w/w akcji.
Po szczegóły zapraszam do naszych kronik, które z poświęceniem i dużym zaangażowaniem prowadzą: Irena Greń i Piotr Stebel.
W bieżącym roku Klub Fotograficzny START ogłosił konkurs pod tytułem „Cieszyńskie bez granic”. Wernisaż odbył się 2 grudnia w Bibliotece Miejskiej w Cieszynie. Zdjęcie naszej koleżanki, Gabrieli  Jaworowskiej  zdobyło I miejsce a zdjęcie Krzysztofa Grenia zdobyło wyróżnienie.
 

 
 
serwis wykonany przez firmę OPTIMAL
KALENDARZ IMPREZ
 Imprezy 2019

 Archiwum Imprez

 Fotorelacje 2019

7 marca - prelekcja Karoliny Jendrysik i Adriana Podżorskiego
Patron medialny:
Szlaki