Rok 2009

9.01.2009 – W Sali Miejskiego Domu Kultury odbyło się kolejne zebranie sprawozdawczo wyborcze naszego Koła. Komisja skrutacyjna w składzie: Janusz Badura, Witold Lasota i Michał Greń ogłosili skład nowego Zarządu Koła. Po ukonstytuowaniu się nowy Zarząd prezentuje się następująco: Krzysztof Greń – prezes, Piotr Stebel – vice prezes, Bolesław Wukelicz – sekretarz, Emilia Turska – skarbnik, członkowie: Jerzy Terbak, Zbigniew Bieta, Leszek Lasota, Tomasz Kędzior. Wybrana została również komisja rewizyjna w składzie: Pelagia Lasota, Mirosława Wierzbicka, Jerzy Zahraj.
13.01.2009 – Pierwsze zebranie nowo wybranego Zarządu Koła było poświęcone ustalaniu terminów corocznych imprez Koła, przekazaniu dokumentów i rozdzieleniu obowiązków. W tym samym terminie odbyło się tez spotkanie zespołu redakcyjnego w składzie: Tadeusz Tobiasiewicz, Bolesław Wukelicz, Kazimierz Pietor i Jerzy Kozieł. Panowie ustalali szczegóły dotyczące wydawnictwa okolicznościowego mającego się ukazać z okazji 80 – lecia Koła. Każdy z panów będzie redagował Iną część publikacji. Do tego zespołu mają dołączyć Piotr Stebel i Irena Greń.
23.01.2009 – Aleksandra i Edyta Cieślar zabrały nas w podróż po Kanadzie. Przez 1,5 godziny 32 osoby mogły podziwiać zdjęcia naszych prelegentek przemierzając „Kraj pachnący żywicą” na przemian słuchając relacji obu pań.
4 – 5 .02.2009 –Pierwsza wycieczka w tym roku odbyła się w Beskid Żywiecki . W godzinach rannych ze starego targowiska w Skoczowie ruszyły samochody prywatne, by dotrzeć do Soblówki. Stamtąd 9 osobowa grupa ruszyła na Wielką Rycerzową/1226m/ - Młodą Horę i Soblówkę. Wyjazd był połączony z noclegiem.
15.02.2009 – W kuligu na trasie Kubalonka - Stecówka brały udział 22 osoby. Pogoda dopisała. Po dotarciu na miejsce ustały opady śniegu i można było podziwiać widoki świeżo ośnieżonych gór.
24.02.2009 – Kolejne spotkanie zespołu redakcyjnego wydawnictwa Koła było poświęcone korekcie dotychczasowych prac. Do grona dołączył Krzysztof Greń. W tym samym dniu odbyły się „ostatki”
27.02.2009 – Siostry Cieślarówny – Edyta i Aleksandra po raz drugi odsłoniły przed 21 osobową grupą uroki kraju klonowego liścia. Przez półtorej godziny podziwialiśmy zdjęcia z Kanady pod dachem Miejskiego Domu Kultury w Skoczowie.
7.03.2009 – Dwunastoosobowa grupa członków i sympatyków naszego Koła ruszyła na trasę „Rajdu do Źródeł Wisły” w Beskidzie Śląskim. Trasa wiodła z Kubalonki przez schronisko na Przysłopie do Wisły Czarne. Przewidywany czas marszu to 4 godz. W schronisku na Przysłopie zorganizowano zawody - bieg w rakietach śnieżnych i tu dwaj nasi reprezentanci zebrali pierwsze nagrody. Jan Kisza zdobył pierwsze miejsce a na drugi miejscu uplasował się Piotr Stebel. Nie obyło się bez przygód, autobus kursowy z Wisły Czarne odjechał z 1,5 godzinnym poślizgiem. Ciągle sypiący mokry śnieg nie uprzyjemniał oczekiwań. Każdy z uczestników mógł zdobyć 17 punktów do GOT.
10.03.2009 – We wtorkowe popołudnie długoletni członek Komisji rewizyjnej Jerzy Zahraj obchodził 65 urodziny. Obecny był Zarząd Koła i zaproszeni goście.
21.03.2009 – Na 25 zjazd Oddziału PTTK „Beskid Śląski” w Cieszynie nasze Koło wytypowało pięciu delegatów: Emilię Turską, Krzysztofa Grenia, Bolesława Wukelicza, Piotra Stebla i Irenę Greń. Urszula Baron i Jerzy Kozieł byli obecni ponieważ reprezentowali ustępujący Zarząd Oddziału. Na następna kadencje 2009 – 2012 wybrano Zarząd w składzie: prezes - Ryszard Mazur, wiceprezesi - Henryk Więzik, Zbigniew Pawlik, sekretarz – Maria Czyż, skarbnik – Urszula Nowak, członkowie – Janusz Kolarczyk, Jan Konieczny, Jan Pollok, Piotr Stebel, Ryszard Syrokosz, i Alojzy Szupina – Honorowy Członek PTTK.
27.03.2009 – Wyspy Morza Śródziemnego Malta i Gozo – to temat trzeciej w tym roku prelekcji organizowanej przez nasze Koło dla mieszkańców Skoczowa. W tą trasę wytyczoną zdjęciami zabrała nas Dagmara Kolarz. 25 osobowa grupa przez dwie godziny podziwiała zabytki, architekturę i szatę przyrodniczą tych wysp.
3.04.2009 – 6 kwietnia przypadła setna rocznica urodzin Edwarda Biszorskiego. Z tej okazji w galeryjce miejskiej Art Adres odbyło się otwarcie wystawy „Świat w oczach Szorigo VI”. Uroczystego otwarcie dokonała burmistrzyni miasta Skoczowa Janina Żagan. Liczne grono sympatyków twórczości i działalności Szorigo zapełniło szczelnie to urokliwe miejsce. Można było podziwiać oprócz jego licznych prac olejnych, akwareli i grafiki również kroniki, Koła, które prowadził z wrodzonym sobie wyczuciem chwili. Wystawa była czynna do 2 maja.
17.04.2009 – Prelekcja „Chiny świat na wyciągnięcie reki” zgromadziła za przyczyną prowadzącego Jacka Kisiały i jego gościa Wudi widownię złożoną z 81 osób. Były przeźrocza pokazujące dwa oblicza tego mocarstwa: współczesne z wieżowcami i kilkupoziomowymi skrzyżowaniami dróg i w kontraście świątynie i cuda architektury chińskiej ze smokami w tle. Dla miłośników tańca i śpiewu nauka tay-chi i przeboju chińskiego w stylu muzyki pop.
21.04.2009 – Tym razem zespół redakcyjny naszego wydawnictwa jubileuszowego pracował nad poprawkami w tekście przeniesionym do komputera. Podjęto pierwsze decyzje co do zdjęć mających się znaleźć w tym wydawnictwie.
26.04.2009 – 20 osobowa grupa pod przewodnictwem Piotra Stebla wyruszyła o godz. 800 autokarem w stronę Beskidu Żywieckiego ze starego targowiska w Skoczowie. Trasa tej eskapady wiodła ze Złatna Huta przez Rysiankę/1322m/ - Krawców Wierch/1084m/ do Złatnej. Czas marszu był obliczony na 6 godz. Można było zdobyć 29 punktów do GOT. Fantastyczna pogoda i bajeczne widoki budzącej się do życia przyrody rekompensowały mdlejące kolana przy długim i uciążliwym zejściu.
1.05.2009 – Jak co roku grupa członków i sympatyków Koła brała udział w rozpoczęciu sezonu turystycznego z Kołem PTTK Cieszyn na Kamiennym. Piękna słoneczna pogoda sprzyjała majówce, a widoki zachęcały do zdjęć.
17.05.2009 - Góry Choczańskie na Słowacji to cel wybrany przez Piotra Stebla dla 14 osobowej grupy w ramach akcji zdobywaj Góry Zdobywaj GOT. O godz.700 ze starego targowiska ruszył autobus do Królewian /420m/ . z tamtą piechurzy wspinali się na Szyp /1170m/ by z niego zejść do Stankowian /441m/ gdzie czekał na nich autobus. 4,5 godziny marszu okraszały cudne widoki sąsiednich skapanych w słońcu wzniesień. W książeczkach pojawiło się kolejnych 16 punktów GOT.
23.05.2009 – W Rajdzie Szkolnym z metą na Soszowie uczestniczyło w sumie 147 uczestników ze szkół podstawowych numer 1,3,6,7,8 i 9 oraz gimnazjów 1,3,4 i 7. Wszyscy oni otrzymali pamiątkowe plakietki. W konkursie wiedzy turystyczno gwarowej zwyciężyli zajmując kolejne miejsca: Wojnar Weronika (SP7), Heczko Lucjan (G1), Kot Agnieszka (G7), Rucka Agnieszka (G7), Mitręga Wiktoria (SP7). Od strony technicznej i organizacyjnej rajd zabezpieczali następujący członkowie Koła: Piotr Stebel, Krzysztof Greń, Emilia Turska, Bogusława i Jerzy Terbak, Tomasz Kędzior, Witold Kożdoń - który zadbał również o relację prasową, oraz Irena Greń.
24.05.2009 - Smażenie jajecznicy na Kamiennym połączone z rozpoczęciem sezonu turystycznego zgromadziło przy schronie turystycznym Oddziału Cieszyńskiego aż 50 osób. Dla nich w kociołku Jerzy Terbak, ubrany w białą czapę i fartuch kucharski, smażył 237 jaj na słoninie i boczku. Nie zabrakło szczypiorku. Specjał smakował wyśmienicie! Piękna pogoda dopełniła reszty.
2.06.2009 – Wiceprezes Koła obchodził 40 urodziny, były kwiaty, życzenia i piękna książka. Jubilat zaprosił gości do restauracji NOVA gdzie czekał poczęstunek.
14.06.2009 - Beskid Żywiecki -O godzinie 700 ze starego targowiska ruszył autokar na kolejna wyprawę w ramach akcji „Zdobywaj góry, zdobywaj GOT” tym razem w Beskid Żywiecki. Celem dla 20 osobowej grupy stała się Wielka Racza/1236m/. Trasa wiodła z Rycerki Górnej, przez Przegibek by dotrzeć do celu. Autobus czekał na wycieczkowiczów w Rycerce Górnej. Marsz trwał 6 godzin i za ta trasę można było uzyskać 27 punktów do GOT.
5.07.2009 - Lietawa Majer - Lietawski Zamek - Cybulik/635m/ - Lietawa - Rajec /kąpiel w basenach/ to trasa kolejnej eskapady piechurów Piotra Stebla. Tym razem grupa liczyła 29 osób. Przy słonecznej pogodzie można było podziwiać gościnne pasmo Sulowskich Wierchów na Słowacji. Podczas 3 godzin marszu zdobyto 10 punktów do GOT.
9.07.2009 - Powstała fotorelacja pierwszego z dwóch szlaków wychodzących ze Skoczowa, który wiedzie na Równicę przez Lipowski Groń, a wytyczyli go Edward Biszorski i Jan Broda. Opisał zaś Janusz Badura. Zdjęcia wykonali Irena i Krzysztof Greń (oboje posiadają Odznakę Fotografii Krajoznawczej w stopniu brązowym).
11 – 12.07.2009 – Na dwa dni została zaplanowana wycieczka w Tatry, której celem był atak na Rysy/2499m/. O godzinie 600 ze starego targowiska w Skoczowie ruszyła, prywatnymi samochodami, wycieczka złożona z 14 osób. Palenica stała się schronieniem samochodów na dwa dni. Grupa ruszyła do Doliny Pięciu Stawów. Szlak prowadził przez schronisko w dolinie Roztoki, bo droga asfaltowa była nieczynna ze względu na toczący się remont. Masa turystów powodowała, że marsz przebiegał w sporym tłumie aż do wejścia na szlak wiodący do Doliny Pięciu stawów Polskich. Raz po raz chmury łaskawie odsłaniały szczyty wierzchołków. Zachmurzenie sprawiało, ze marsz nie był uciążliwy, choć wszyscy myśleli z troską o jutrzejszym ataku na Rysy. Po dotarciu do schroniska nad Siklawą i wspólnym zdjęciu, ekipa ruszyła przez Świstówkę do Morskiego Oka, gdzie mieliśmy zarezerwowane noclegi. Następnego dnia o godzinie 500 wyruszył pierwszy na trasę Krzysztof Greń wyprzedzając pozostałą ekipę o godzinę. Działanie było rozmyślne, bo pogoda wymarzona, słoneczna i bezwietrzna gwarantowała zdjęcia niebywałej urody i tak też się stało. Po tym czasie nad Czarny Staw dotarli: Piotr, Karina i Jakub Stebel; Rafał Łamacz; Mieczysław, Mariola i Kornelia Franek; Iwona i Mariusz Boś; Ewa i Zbigniew Bieta; Tomasz Kędzior. W schronisku pozostała Irena Greń, zdała niepotrzebne duże plecaki do przechowalni. Jej celem był spacer wokoło morskiego Oka i utrwalenie rzadkich roślin, które tam obrały sobie stanowiska do bytowania. Ruszyła na trasę po 700. Podwójny spacer zaowocował kompletem zdjęć budzących podziw u ratowników TOPR, jak się okazało później wytrwale ją obserwujących. Około godziny 1100 ekipa zdobyła Rysy. Po krótkim odpoczynku i serii zdjęć, a widoczność była powalająca, podzielono się na dwie grupy. Pierwsza schodziła tą samą trasą do Morskiego Oka. Druga wybrała powrót przez Słowację. W tym miejscu trzeba dopowiedzieć, ze zdobycie Rysów planowane było w styczniu i tak też rezerwowane noclegi. Z tej perspektywy trzeba ocenić jak wielkie szczęście towarzyszyło uczestnikom pozwalając na zdobycie najwyższej góry Polski w tak sprzyjających warunkach. Zapraszam wszystkich do obejrzenia małej części zdjęć z tej wyprawy na stronie internetowej Koła www.pttk.skoczow.ox.pl w zakładce fotorelacje. Oprócz ogromnej satysfakcji z wyprawy do książeczki GOT wpisano kolejne 55 punktów.
14.07.2009 – Kolejna fotorelacja z drugiego szlaku ze Skoczowa na Błatnią, wytyczonego przez Edwarda Biszorskiego „Szorigo”, Erwina Gaszczyka i Tadeusza Tobiasiewicza, zobrazowała tekst Janusza Badury zamieszczony na stronie internetowej Koła. Autorami zdjęć są Irena i Krzysztof Greniowie.
14.07.2009 – Tadeusz Tobiasiewicz obchodził swoje 75 urodziny w Kole zapraszając Zarząd i wybranych przez siebie członków Koła. Moc życzeń i kwiaty okrasiły wydawnictwo albumowe” Ginące Piękno”, co wzbudziło sporo uśmiechów i podtekstów w stronę jubilata.
23.08.2009 - Mała Fatra na Słowacji to góry, które przyjęły 28 osobową ekipę „Zdobywaj góry, zdobywaj GOT” najpierw mgłą , we Vratnej, gdzie wsiadaliśmy do kolejki, a potem na Snilowskim Sidle mgłą i siąpiącym deszczem z silnym wiatrem. Mimo tak trudnych warunków podjęliśmy marsz do chaty pod Chlebom, a później na Wielki Krywań /1709m/ - Suchy/1468m/ miał być naszym kolejnym szczytem, Ze względu na bardzo trudne warunki pogodowe Piotr Stebel podjął decyzję o marszu na Południowy Groń i chatę pod Groniem. W połowie marszruty aura stała się łaskawa i zaczęła nam odsłaniać stopniowo widoki na północno wschodnie stoki . Grzbiet, który wytyczał nam drogę był również granicą gęstej mgły. Raz po raz kolejne usta rozbrzmiewały krzykiem zachwytu patrząc na dozowane nam widoki. Rośliny ogrzewane przebłyskami słońca otwierały kwiaty uwodząc nas różnobarwnym kobiercem. Po krótkim odpoczynku grupa ruszyła lasem w kierunku Vratnej. Książeczki GOT wzbogaciły się o 20 punktów.
31.08.2009 – Na zaproszenie Koła im. Edwarda Biszorskiego odbyło się rocznicowe spotkanie nad grobem artysty i za razem naszego byłego prezesa. Przybyły następujące osoby: burmistrz miasta – Janina Żagan, Małgorzata Krężelok – Biszorska, Karol Krężelok, Henryka Kempka, Emilia Turska, Bolesław Wukelicz, Beniamin Czerch, Jerzy Kozieł, Józef Drabina, Karol Kajzar, Krzysztof Greń i Bronisław Broda.
1.09.2009 – W siedzibie Koła kolega Leszek Lasota obchodził swoje 60 urodziny. W uroczystości wzięło udział 15 osób. Były życzenia kolejnych owocnych lat pracy w Kole.
6.09.2009 - Beskid Śląsko – Morawski na Czechach był kolejnym miejscem, które zostało wybrane przez Piotra Stebla w ramach akcji „Zdobywaj góry , zdobywaj GOT”. O godzinie 700 ze starego targowiska ruszył autobus zabierając 23 osoby do Malenowic. Stamtąd, pieszo, ruszyła grupa przez Satine na Łysą Górę/1323m/.Pogoda tego dnia była niestabilna, siąpił deszcz, wiał wiatr ale były również chwile ze słońcem pozwalające na podziwianie widoków. Na szczycie tez pogoda zmieniała się co moment, chmury, które w końcu szczelnie zasłoniły górę zmusiły nas do skrócenia odpoczynku, który przestał być przyjemnością przy mocno spadającej temperaturze i silnym wietrze. Im bliżej Malenowic tym pogoda stawała się coraz łaskawsza. Czas marszu wyniósł 6 godzin i dobyliśmy 25 punktów do GOT.
4.09.2009 – W dniach 4-6 września 2009 obradował Walny Zjazd PTTK. W Zjeździe uczestniczyło 153 delegatów wybranych na Regionalnych Konferencjach Oddziałów. Zjazd nadał również godność Członka Honorowego 56 wybitnym działaczom Towarzystwa. W ich gronie znalazł się również Jerzy Kozieł prezes, z 25 letnim stażem, naszego Koła . to najwyższe odznaczenie PTTK potwierdza legitymacja z numerem 21/XVII/09. Gratulacje!
13.09.2009 – 58 Pieczenie Barana na Starym Groniu w Brennej w tym roku rozpoczęło się już w sobotę przygotowaniem drewna na opał, stanowisk na polanie, skompletowaniem sprzętu potrzebnego do obsługi imprezy. Jak co roku nie zabrakło placków pieczonych na blasze pieca kaflowego opalanego drewnem. Niestety ze względu na stan zdrowia nie było naszego gospodarza Karola Madzi i zostaliśmy zaproszeni przez Państwa Herzyków na ten właśnie specjał. Niedziela rano przywitała nas gęstą mgłą i wysoką wilgotnością powietrza. Taka pogoda, od czasu do czasu przeplatana chwilami ze słońcem, utrzymała się do zakończenia imprezy. Obsługę stanowili: Jerzy Zahraj, Leszczek Sanetra, Andrzej Hałczyński – strzelnica, wydawanie mięsa – Emilia Turska, Irena Greń, szpikulce – Michał Gren, Wacław Fajer, wydawanie drewna – Zbigniew Bieta, sprzedaż napoi – Leszek Lasota, Jerzy Terbak, kawa herbata – Pelagia Lasota, Natalia Kisza, obsługa trombity – Jan Konieczny, Zbigniew Bieta, Andrzej Hałczyński, parzok – Tomasz Kędzior, foto – Irena Greń, koordynacja imprezy Krzysztof Greń. W konkurencjach zwyciężyli :w grze na trombicie – 1miejsce Leon Porwolik, 2 miejsce Marysia Rakus,3 miejsce Karolina Ptasińska; w strzelaniu z wiatrówki pierwsze miejsce zajął Gruszczyk Damian, drugie miejsce Stebel Piotr, trzecie miejsce Żur Grzegorz.
19.09.2009 – Zakończenie sezonu turystycznego na Kamiennym, jak od lat odbyło się tydzień po Pieczeniu Barana. Tym razem pogoda dopisała i słońce towarzyszyło wszystkim uczestniczącym przez cały czas trwania imprezy w której uczestniczyła spora grupa członków i sympatyków Koła. Było mięso bejcowane pieczone na ognisku, śpiewy przy gitarze i mnóstwo dobrego humoru.
25.09.2009 - Zmarł Karol Madzia, gospodarz naszego miejsca noclegowego na Starym Groniu. Gościnność śp. Karola przejdzie do legendy, jego placki na blasze i ceremonia towarzysząca ich wypiekaniu pozostanie w naszych opowieściach i wspominkach. Odszedł wspaniały człowiek . Pogrzeb odbył się 29 września 2009 roku.
11.10.2009 Dwadzieścia osiem osób ruszyło w ramach akcji „Zdobywaj góry, zdobywaj GOT” w Beskid Śląsko - Morawski na Czechach. Przełęcz Pustewne przywitała nas deszczem i chłodem. Taka pogoda utrzymywała się przy zdobywaniu Radgoszczy /1129m/. Dopiero przy zwiedzaniu skansenu w Rożnowie pod Radogoszczem słońce oświetliło ostatnie zdjęcia z tego dnia. Czas marszu wynosił 4 godziny. Ostatni przystanek w tej podróży to Štramberk. Ryneczek ze specyficznym dla siebie nachyleniem i wieża widokowa nazywana Trouba, osadzona w murach zameczku górującego nad miasteczkiem, tworzą klimat, któremu ulegają wszyscy. Tego dnia zdobyliśmy 9 punktów do GOT.
24.10.2009 – Krowiarki – Markowe Szczawiny – Sokolica /1367m/ - Krowiarki – to trasa wybrana przez 14-osobowa ekipę. Aura jak przystało na tej wysokości była prawie zimowa. Chłód i płaty śniegu prowadziły do schroniska, które prawie ukończone cieszyło oczy naszych piechurów. Wszyscy czekamy na oficjalne otwarcie tego obiektu.
30.10.2009 – W podróż z przeźroczami „Wokół Korsyki” zabrał nas Piotr Stebel. 22 osoby pod dachem MDK mogło podziwiać florę i zabytki tej pełnej południowej krasy wyspy.
8.11.2009 – W Beskid Śląski godzinie 840 PKS- em ze Skoczowa ruszyła ostatnia w tym roku 21 osobowa wycieczka w ramach akcji „Zdobywaj góry, zdobywaj GOT”. Trasa wiodła z Brennej Bukowej na Klimczok /1119m/, Błatnią /917m/ do Brennej. Czas marszu był obliczony na 5 godzin. Punkty do GOT to 22. W schronisku na Klimczoku odbył się konkurs turystyczny. Oto zwycięzcy w kolejności od pierwszego do piątego: Natalia Kisza, Zbigniew Bieta, Witold Kożdoń, Krzysztof Greń i Piotr Kajstura. Spotkanie w schronisku zakończyła weryfikacja książeczek GOT.
13.11.2009 – Prelekcja Marka Kubaczki pod tytułem „Pireneje” zgromadziła w Teatrze Elektrycznym grono 21 miłośników podróży i gór.
1.12.2009 – Kazimierz Pietor obchodził swoje 80 – te urodziny. Szanowny jubilat zaszczycił nas wraz ze swoją małżonką. Były kwiaty, życzenia i jak zawsze tradycyjna laurka wykonana przez kolegę Bolesława Wukelicza. Zarząd Koła poszerzony o długoletnich naszych działaczy świętował tę doniosłą uroczystość.
4.12.2009 – Dagmara Kolarz – Petryk zabrała 23 osoby w podróż zatytułowaną „Madera – świąteczny czas”. Sala MDK zapachniała orientalnymi świętami Bożego Narodzenia.
11.12.2009 – Spotkanie wigilijne Koła miało miejsce w sali Miejskiego Domu Kultury w Skoczowie. Uczestniczyło w nim 29 osób. Spotkanie rozpoczęło wystąpienie prezesa Koła podsumowujące działalność w 2009 roku. Jak co roku była sałatka jarzynowa i ryba dzieła Pelagii Lasoty i Emilii Turskiej, którym dzielnie pomagały Bogusława Terbak, Apolonia Agusi i Małgorzata Nowaczek. Całości dopełniły osławione wz- tki od Gembali . Lampka wina uprzyjemniła rozmowy przy stole. Spotkanie zakończyło się przełamaniem opłatka i życzeniami …. udanych obchodów 80 -lecia Koła.
 

 
 
serwis wykonany przez firmę OPTIMAL
KALENDARZ IMPREZ
 Imprezy 2019

 Archiwum Imprez

 Fotorelacje 2019

25 maja - smażenie jajecznicy na Kamiennym
Patron medialny:
Szlaki